SH3 Penghalang Sinyal Ponsel Portabel 3-Band GPS/2G/GSM/CDMA/DCS/PHS/3G untuk Mobil, Truk, Perlindungan Privasi & Lokasi Pribadi Anti-pelacakan
Overview
DescBoot SH3 ringan dan portabel, sangat nyaman dibawa. Mudah dioperasikan dan hanya mengonsumsi daya rendah sebesar 0,5W/h. Selain itu, cangkang paduan aluminium dengan dispersi tinggi dan kipas menjaga suhu kerja tetap rendah serta efek penghalang lebih stabil. Baik untuk penggunaan pribadi maupun profesional, produk ini menonjol karena desain dan fungsionalitasnya yang luar biasa.
Specification
| Model NO. | SH3 |
| Available Device | GPS BDS Satellite Navigation Locating device / Mobile Phone Device |
| Release Frequency | GPS/BDS: 1570-1580MHZ |
| GSM/CDMA: 870-960MHZ | |
| DCS/PHS: 1805-1920MHZ | |
| 3G: 2010-2070MHZ | |
| Effective Range | GPS/BDS Signal: Diameter 10-50 Meters |
| Cell Signal: Diameter 2-15 Meters | |
| Antenna | 3Pcs Full Tropism Antenna |
| Transmitting Frequency Band Width | 160Mhz |
| Maximum Radiant Power | Lower -10dbm |
| Battery | 7.4V 1500AM/H |
| Working Time | 120-180 Mins |
| Voltage | 5V |
| Consumption Power | 0.5W/H |
| Weight | 150g |
| Size | 95*48*18mm |
| Working Temp. | -20℃ to 45℃ |
| Working Humidity | 35%-95% |
| Storage Temp. | -20℃ to 45℃ |
| Storage Humidity | 20%-85% |
Usage
- Check if the SH3 and the antennas are in good condition;
- Install the Antenna to the SMA Interface according to the application;
- Connect the charging cable to a car charger or other USB Charger;
- Power on the SH3, power indicator, and the antenna indicator will light on;
Cautious
- The antennas must be connected first. It is forbidden to remove the antenna when SH3 is working.
- The antenna should be used perpendicular to the ground for a better effect.
- Do not put the SH3 into the water, or fire. Avoid moisture, heat, vital electricity, and magnetism.
- If you find that theSH3 cannot be charged or other abnormal phenomena (such as the work light indicator is not light, etc.), please contact DescBoost for maintenance.
- For the damages caused by improper use or disassembly by the customer or beyond the warranty, We will charge a certain hardware maintenance fee as appropriate.
What is in the box
- SH3----1Pcs
- Antenna----3Pcs
- Car Charger----1Pcs
- USB Charging Cable----1Pcs
- User Manual----1Pcs